SIM kartları artık tarih olacak! Hoşgeldin e-SIM teknolojisi


basit bir barındırma işlemi görerek, küçük bir Hafıza ve Rakamsal numaralar için köprü görevini tamamlayan SIM kartları artık tarih olacak! Eksik bir yapılandırma teknolojisi ile günümüze kadar gelen SIM kart kısa bir süre sonra tahtını e-SIM teknolojisine bırakacak.

Gömülü Abone Kimlik Modülü anlamına gelen SIM “Embedded Subscriber Identity Module” çok yakında tahtını terk edip e-SIM teknolojisine bırakacak.

Geçen yıl GSM Alliance (GSMA), birden fazla profil ve cihazlara destek verecek güncellenmiş talimatları yayınlamış, ancak o zamandan beri Microsoft, Intel, ve Qualcomm, e-SIM’ler ile yeni nesil bağlı PC’ler üzerine yaptıkları ortaklık sayesinde bu teknolojinin yaygınlaşması için ilk adımlar atılmıştı. Ancak yeni teknolojinin tam faaliyete geçmesi için iki yıl gibi bir süreye ihtiyacı olduğu görülüyor.
Şu anda kullandığımız SIM-Abone Kimlik Modülü- kartları, basit birer plastik parçasından ibaretler. Bu kartlar, İçerisinde benzersiz bir numara barındırıyor ve bu numara sayede operatörlerin sizi ne kadar ücretlendireceği belirleniyor. Bu eski teknoloji ayrıca küçük dahili hafızasında kısıtlı sayıda numara ve SMS’de saklayabiliyor.e-SIM teknolojisi sayesinde yakın bir gelecekte fiziksel SIM kartlarından, SIM kartı tepsisinden, fiziksel mağazaya gidip numara veya kart değiştirmekten kurtulabileceğiz. Bu yeni teknoloji cihazlarda bulunan işlemci veya modem üzerine entegre şekilde gelecek. Hali hazırda Snapdragon 835 bu desteğe sahip, ayrıca Intel tarafında XMMTM 7260 modemde ve yakında gelecek XMM 7360 modelinde de desteklenecek.

Hücresel şebekelere çok daha uygun bir şekilde bağlanabilen e-SIM’ler üzerinde hali hazırda yoğun bir çalışma bulunuyor. Başta T-Mobile, AT&T olmak üzere 20 kadar operatör, bağlantılı PC’lerin Windows Store‘dan veri satın alabilmesi için Microsoft ile çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Bununla birlikte ASUSLenovo ve HP gibi firmalarında e-SIM özellikli PC’ler üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Bu yeni teknoloji ayrıca giyilebilir teknoloji için de çok yararlı olacak. Daha ince ve esnek yapıları görebileceğiz.


Kaynak; Engadget

Bu blogdaki popüler yayınlar

Youtube Video Önizleme Küçük Resmi Nasıl Değiştirilir

YouTube Kanalına Yönlendiren Özel URL Alma

Friend Connect Blogger İzleyiciler Gadgeti Emekli Çözüm

WordPress Facebook Google Plus Disqus Yorum Eklentileri

Windows 10 Rezervasyon Bildirimi Çıkmıyor mu Çözüm

Blogger Üst Menüye Kategori Ekleme (Videolu Anlatım)

Attribution Gadgetini Etkinleştir (Videolu Anlatım)

Wix Ücretsiz Sitenize Yorum Kutusu Ekleme

Son Yazılar Eklentisi (Animisyonlu)