Blogger Hatalar ve Yönlendirmeler

Blogger hatalar ve yönlendirmeler
Blog yayın ve sayfaları zaman zaman silerek değiştiririz. Sildiğimiz her uygulamanın URL bağlantısı mevcuttur. Ancak, blog’unuza dış site ve bloglar bağlantı verebilir. Silinen uygulamalara bağlantı veren dış URL’ler olduğunda, mevcut olmayan sayfa bulunamadı 404 hatası ile karşılaşırız. Web Yönetici Araçlarında sıkca karşınıza çıkan bir sorundur. Sorun sizin yayın veya uygulamalarınızdan kaynaklanmayabilir. Fakat 404 hatası ile karşılaşırsınız.
Örneğin : Blog uygulamanızda devamlı kullandığınız bir linki sonradan değiştirdiniz. Fakat bu uygulamanızı beğenen birçok kişide sizin yazınızdan alıntı yaparak kendi web sitelerinde yayın yaptı ve sizin URL bağlantınızı kullandı. Sizin kullandığınız bu bağlantı linki sanki siz hatalı bir bağlantı kullanmış gibi 404 sayfa hatası olarak devamlı karşınıza çıkmakta. Ve sizde çok doğal olarak şu soruyu kendinize sorarsınız ! “Ben bunu düzelttim bu link halen karşıma çıkıyor.” Bu sorunun cevabı yukarıda anlatığım konu ile ilgilidir. Sorunu kökünden yok etmek için blog'larımızda mevcut olan bir alan vardır. Bu uygulama alanının ismi “Özel yönlendirmeler” ‘dir.

Özel Yönlendirmeler özelliği eski bir URL'yi yeni bir URL'ye yönlendirmenize olanak tanır. Özel Yönlendirmeler özelliğini kullanarak, sildiğiniz eski URL’yi girip, farklı bir URL’ye yönlendirebilirsiniz.

Farklı bir açıklama yapalım;

Yemek tarifi yaptığınız bir yazınız var. Bu yazı başlığınız yayınlandığında link şekline dönüşür. Zaman içindede bu başlığı sildiniz ve diğiştirdiniz. Ancak sizden alıntı yapan harici web sitelerinde sizin eski bağlantı linkiniz mevcut.Arama motorları bu bağlantıları index’lediğinde siz sildiğinizden dolayı hatalı sayfa olarak kaydedecek ve 404 kodunu ile döndürecek. Silerek değiştirdiğiniz, başkasında bulunan bu eski link karşınıza devamlı çıkacaktır. Yaşadığınız bu tarz sorunu blog’unuzda şu şekilde çözebilirsiniz.

Özel Yönlendirmeyi için ;

1. Blogger kumanda paneline giriş yapın
2. Ayarlar → Arama tercihleri → Özel yönlendirmeler sekmesindeki Düzenleye tıklayın.
3. Sildiğiniz/Değiştirdiğiniz eski linki kaynak yazan yere ekleyin.

Görülmesini istediğiniz sayfa linkini hedef seçeneğine ekleyin ve değişikleri kaydedin. Daha fazla yönlendirme yapmak için yeni yönlendirmeyi seçin ve aynı uygulamayı devam ettirin. Sildiğiniz hatalı link bağlantısına tıklandığında sizin eklediğiniz link çıkacaktır. Sayfa bulunamadı 404 hatasını almamış olacaksınız.

Yorumlar