Wordpress Blog Açılır Menü Bağlantısı Oluşturma

Wordpress Blog Açılır Menü Bağlantısı
Ücretsiz kurduğunuz Wordpress blog başlık kısmına açılır menü bağlantı linki nasıl oluşturulur ? Açılır menü bağlantı linki altına ikinci bir bağlantı linki nasıl verilir ? Menüde açtığımız bu pencerelerde link ve isim nasıl yapılmaktadır? Wordpress ile ücretsiz blog açmış birçok kullanıcıya yol gösterecek bazı başlıkları yukarıda okudunuz. Blogger bloglarımızda yapamadığımız bu eklentileri ne yazık ki farklı bir blog ile uygulama şansına sahip olacağız. Blogger blog’umda defalarca yazmama ve geri bildirim göndermeme rağmen, maalesef bugüne kadar dikkate alınmayan kategori niteliğindeki menü uygulamasını, Wordpress ücretsiz blog için kullanma şansına sahip olabileceksiniz. Blogger geliştiricilerin wordpress gibi açık kaynaklı yazılımlara biraz bakarak umarım kendilerini de bu alanda geliştirmeleri olmalarıdır. Birçok blog kullanıcılarının toplu isteği olan bu tür konulara biraz olsun kulak vermeleri olduğu gibi Google’un da bu konuda gerekeni yapmasıdır.
Ücretsiz Wordpress blog menü oluşturma nasıl yapılır :
1. Wordpress blog girişi yapın
2. Sayfalar → Yeni ekle tıklayarak boş sayfamızı açalım
3. Örnek Sayfa ismi : BLOG YOL HARİTASI, olarak belirleyelim. Siz kendi sayfa ismini belirleyeceksiniz. Blog yol haritası için bir yazı hazırladık ve yazı editörüne ekledik. Yazımız içinde gerekli düzenlemelerimizi yaptık. Sıra geldi diğer ayarlarımıza.
4. Sağ tarafta sıralama yazan kısım menüde soldan itabaren yazınızı koyacağınız bölümü belirlemektedir.
Örnekleme yaparsak ;
1. Sırada Ev simgesi ile Ana sayfa Bulunmakta, 2. sıraya da yeni yazımızı almak istiyorsak kutu içine 2 yazarak sayfa konumunu belirlemeniz gerekmektedir. Aynı işlemi yaparak farklı sayfalar yapabilir sıralamada kaçıncı sıraya gelecekse sıralama rakamını da ona göre yazacaksınız. Aşağıda sayfalar sekmesinde hazırladığımız resmimizi inceleyelim
Blog yol haritası sayfamızın görüntüsü
Hazırladığımız sayfamızı başlık kısmına taşıyarak yapılandırma ;
1. Görünüm → Menus tıklayın
2. “Edit your menu below, or create a new menu.” Aşağıdaki menüyü düzenle veya yeni bir menü oluşturun seçeneği ile yeni bir menü oluşturabilirsiniz.
3. Biz biraz önce hazırladığımız sayfamızı menüye aktaracağımız için alt kısımda bağlantılar yazan kısımdaki ok sekmesine tıklayarak pencereyi açıyoruz.
→ Pencere üst kısmına sayfamızın URL linkini yapıştırıyoruz
→ Alt açıklama kısmına da yazı başlımızı yapıştırıyoruz ve hemen altında add to menü, menüye ekle sekmesine tıklıyoruz.
→ Sayfamız sağ tarafa menü olarak eklenecektir.
→ Sağ üstte Save Menü menüyü kaydet ile yaptığımız işlemi kaydediyoruz.
Yukarıda anlatılan işlemin görsel resmini aşağıda inceleyelim.

                                          Wordpress menü
Wordpress ücretsiz blog sayfası oluşturduk, sayfamızı menüye bağladık. Aynı sistemi kullanarak istediğiniz kadar alt sayfa oluşturabilirsiniz. Yaptığımız işlemin sonucunu yazımızdaki ilk resimden inceleyebilirsiniz.

Yorumlar