Blogger Şablon Html Editör Özellikleri

Blogger Yeni Html Editörü
Blogger şablon Modifiyesi hakkında sizlere bilgi vermiş, kategori uygulamasını da beklediğimizi belirtmiştim.Bu yeniliğin arkasından gelecek olan beklentim, Blogger kategori eklentisinin blog paneline eklenmesi yolundadır. Blogger, Blog Html Şablon Editörünü düzenlediğine göre, kategori eklentisi düşüncem de herhalde çok yakında başlayacaktır. Çalışmaların bu yönde olduğunu hissediyorum.
Blog Şablon Html Editörü (sözdizimi) blog şablon'umuzdaki kargaşalığı azaltarak ciddi boyutta bir düzenleme getirmiştir. Bu yeni düzenleme için neler yapmamız gerekiyor bu konuda sizlere bilgi akışı yapalım.
Şablon editörü, solda 4 adet, sağda 3 adet, olmak üzere 7 sekmeden oluşuyor.
Sol tarafdaki Sekmeler :
1. Şablonu kaydet
2. Widget’e atla
3. Şablonu düzenle
4. Şablonu önizle
Sağ tarafda bulunan sekmeler :
1. Şablonu biçimlendir
2. Değişikleri geri al
3. Widget şablonlarını varsayılanlara döndür
Daha önceden kullandığınız işlemlerden askında çok fazla bir farklılık yoktur. Şablon modifiyesinin blog düzeni ile ilgisi fazladır. Eski düzende hata yapma olasılığı fazla idi. Şimdi yaptığınız işlemi dizin haline getiren bir sistem kullanılmış.
Html, Css, JavaScript kodlarını sol tarafda numaralayan sistem ile neyi nerde yaptığınızı çok daha rahat anlayıp bularak düzenlemenizi sağlıyor.
Şimdi yukarıda sıraladığımız konu başlıklarının açıklamalarını yapalım ;
Sol taraftaki Sekmeler :

⇒  Şablonu kaydet : Blog içinde yaptığınız işlemleri kaydeder.

⇒  Widget’e atla : Blog sayfa içindeki widget (gatget) uygulamanın başlık ismini verir. Gadget başlığına tıkladığınızda sizi ilgili kodun olduğu kısma götürür.Ok işaretine tıklayarak widgeti genişletmiş olursunuz.Dolayısı ile kod’un yapısı ortaya çıkar.

Blogger Widget'e atla resmi
Şablonu düzenle : Uygulamalar arasından tekrar şablona geçiş yapmanızı sağlar
Şablonu önizle : Yaptığınız işlem sonucunu görmenizi sağlar.Yaptığınız işlem hatalı ise Şablon Düzenlemeye geri dönüp kontrollerinizi yapabilirsiniz.
Sağ tarafta bulunan sekmeler :
Şablonu biçimlendir : Blogger Editöründe yaptığınız kod eklemesini sıralayarak bir dizin haline getirir ve düzeltir.
⇒ Değişikleri geri al : Hata anında yapılan tüm işlemleri geri yükler. Bu sayede tekrar işleme yeniden başlayabilirsiniz.
⇒ Widget şablonlarını varsayılanlara döndür : Şablon içinde yapılan kod ekleme ve özelleştirmeleri eski varsayılan şekline döndürür.
Blogger Buzz sayfasında bu konu hakkında anlatım mevcut. RSS aboneliğiniz varsa zaten size de e-maille bilgi gelir. Bu tür konulardan haberdar olmak istiyorsanız, Blogger RSS Aboneliğinizi gerçekleştirin.Blogger, Yeni Html Şablon Sözdizimi
Blogger Html Editörü
Blog içi arama yapmak için :
1. Blog içinde herhangi bir yere tıklayın ve CTRL +F ve CTRL + Shift + F tuşları ile türkçe ve farklı bir dilde arama yapabilirsiniz.
2. Şablon dışında herhangi boş bir alana tıklayarak, CTRL +F  aramalarınızı farklı şekilde de yapabilirsiniz. Aramalarınız şablon içinde değil sağ üst kısımda çıkacaktır.
Şablon arama kutusu

Yorumlar