Blogger Kopya İçerik Uyarıları Hakkında

Blogger Kopya İçerik Uyarıları
Blog yazılarında, kopya içerik hakkında, Alıntı sekme kullanımı, Telif hakkı ve DMCA konusunda uyarılarda bulunmuştum. Yeni Blog açan arkadaşların bu konuya gereken önemi vermesi açısından, uyarı mahiyetinde konuyu tekrar ela alarak yazmak istedim. Lütfen verdiğim bağlantıları inceleyin. Geri dönülmez bir yol ayrımına girmeden önce, aşağıda yazılanları okuyun.

İyi ve kaliteli bir blog için yazdığım, Yazarlar için 20 altın kural yazımı okuduysanız tekrar gözden geçirin. Blogunuz için yapılması gereken birçok işlem bu yazıda anlatılmaktadır. Yazı aslında Google Kriterlerinin bir özetidir.
Kopya içerik hakkında, bir yazar Google’un ilgili mercilerine müracat ederek, ihlal veya telif hakkı iddiasında bulunursa, size Web Yönetici Araçları dan bir email gelir. Kısa zamanda bu yapılan ihlalin düzeltilmesi istenir. 48 saat’lik bir süreniz vardır. Bu süre içinde yazının kaldırılması, paylaşımların yok edilmesi gerekir.

Bu süre sonunda gereken işlemler yapılmadığında, Blog’unuz askıya alınır. Artık Blog’unuzu açamazsınız. Birçok siteden yardım almaya çalışırsınız.

Ne yazık ki, hiçbiri bir işe yaramaz. 48 saat’lik süreç başlamıştır. Bilerek yada bilmeyerek, başka bir yazarın yazı içeriğini kopyalayıp, sitenizde kaynak ve alıntı işaretsiz yayınlamak suç teşkil eder. Google içerik politikalarında katı olmayı değil yapıcı olmayı tercih ettiğinden, size bir açık kapı bırakır.

Bu açık kapıyı kapatmamak için iyi değerlendirmek gerekir.

Böyle bir durumda yapılacak işlemler nelerdir inceleyelim


→ Yazıyı silmeden önce, Web Yönetici Araçların da yazının URL’sini, Google göndererek kaldırmanız gerekir. Bu kısım çok önemlidir. Yayınladığınız yazının URL’si Web de bulunmaktadır. Kaldırma işleminden önce yazınızı silerseniz, yapacağınız düzenleme hiç bir işe yaramaz. Önce URL kaldırma talebi yapılacak, URL kaldırılacak, sonra yazı silinecektir. Unutmayın.

→ Web de silinen sayfalarınız ile karşılaşan okuyucunun, blog’unuza giriş yapabilmesi için, Blog URL’nize geri dönüş bağlantısının yapılması gerekir.

→ Yazı paylaşımı yaptığınız, Sosyal Paylaşım alanlarında yazılarınızı bularak, linkleri oradan da kaldırmanız işleminizi hızlandıracaktır.

→ Tüm kaldırma işlemi sonucunda, size gelen e-mail de belirtilen bağlantıda, yeniden site iddiasında bulunmanız gerekmektedir. Bu bildirimde kesinlikle yaptığınız işlemleri açıklamayı unutmayın.
→ Site iddianız incelenecek ve uygun bulunursa tekrar kullanıma açılacaktır.
Böyle bir olayı yaşamamak için, yazılarınıza gereken özeni göstermek zorundasınız.
→ Google Adsense hesabınızda biriken paranız varsa, bu parada askıya alınır ve size ödeme yapılmaz.
→ Google’dan kaldırmak istediğiniz acil bir içeriğiniz olabilir.Google’dan kaldırmak istediğiniz içeriğiniz için tam bilgiye sahip olduğunuza eminseniz, müracat edip hemen kaldırtabilirsiniz.
Google Arama Motoru Optimizasyonu , SEO hakkında daha geniş bilgi edinebilirsiniz
Web Yönetici Yönergeleri , size en iyi yolu gösteren araçlardır.Bu araçları okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Google içerik politika ve Kriterlerini yabana atmayın. Yapacağınız hatalar çoğalırsa Google Hesaplarınız kitlenir, bir daha hiç kullanamaz duruma gelirsiniz. Blog’larımızı seviyoruz. Üç gün blog’larınızı açmayın bakın nasıl rahatsız olacaksınız. Onları koruyun, kötü içeriklere fırsat verdirmeyin. Kötü amaçlı içeriğe rasladığınızda Google yardım ekipleri ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yorumlar

 1. Adnan Bey ;
  Benim hem yazımı hem görselimi kopyalayan bir site var. Kibarca kaldırmalarını rica ettim, bu gün beni çok kızdıracak tarzda ukalaca bir mail aldım. Belki kızgınlığımdan bilemedim ama yukarıdaki yazıyı okudum, içeriği kaldırtma ile ilgili adrese girdim ama ne yapacağımı anlamadım. Bu durumda hangi seçeneği işaretleyeceğim.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elif hanım merhaba.Uyarıda bulunduğunuz yazıları bir araya getirin.Size gönderdiği maili sakın silmeyin.Bu mailler sizin için birere delildir.Merak etmeyin.şimdi yukardaki yazıdan önce en üst kısımda daha kısa yol var.menüye bakın Gizlilik yazının en altında web yönetici araçları linkini yeni bir sekmede açın.Herhahngi birini seçebilir veya sağ üstteki telif hakkı kısmını kullanabilirsiniz.Sizi rahatsız olan kişiye bir uyarı dah yazın ve sizi hakkınızda bildirimde bulunacam diye kısa bir yazı yazın.Bir süre verin ve bekleyin.Olumlu yada olsumsuz gelen cevap karşısında süre sonunda verdiğim link veya dediğim sayfadan giriş yapın ve bildirimde bulunun.Web araçlarından gerekli inceleme yapılır ve uyarı maili gönderilir.karşı taraf bu yazıları kaldırmak zorundadır ve 48 saat süresi vardır.kaldırmazsa site veya blog yayını durdurulur.Telif haklarından dolayı incelemeye alınır.Bir daha da zor açar.Sakin ve mantıklı yapmaya çalışın.Sinirli davranmayın.Duygusal olmayın.Müracatınızda sizden yazı linkleri gibi bilgiler isteyecektir.Bu nedenle bir yere topralayın.Hiç çekinmeden uygulayın.Açıkcası ben hiç affetmiyorum.Biz göz yumarsak onlar tepemize binerler.Sorun yaşarsanız tekrar hemen yorum yazın.Saat hiç önemli değil.Ben geç saatlere kadar çalışma yapıyorum.Kolay gelsin görüşmek üzere.

   Sil
 2. Adnan Bey ,teşekkür ederim. Ben zaten bu siteyi iki kez çok nazik bir dille uyardım, ilkinde link vermelerini rica ettim. İkincide yasal haklarımı kullanacağımı yazdım ama yorumlarımı siliyor. Dediğiniz gibi yapıp yine yorum yazacağım, sonra tarif ettiğiniz aşamaları uygulamaya çalışacağım.
  Tekrar teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elif hanım rica ederim.Onlar istedikleri kadar yorumları silsinler yorumlar İrlanda sunucularda duruyor.Herbirinin tarih damgasıda mevcuttur merak etmeyin.Sizden alınan içeriğin aldığı saat sn sn kayıtlıdır.Bir süre tanıyın onlar arasınlar.Süre sonuna kadar kontorl edin.Ve birdaha birşey yazmanıza gerek yok gereğini yapın ve ipi çekin.Haketmişler demektir.Google bu tür insanları çok sever ve kısa zamanda fişini çeker.Görüşmek üzere teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Gönder

Editörün Seçimi Makaleleri Oku: