Resim Barındırma Hataları

Resim Depolasına dikkat edin
Blog'unuz da kullandığınız resim, video gibi görselleri barındıran servisleri iyi seçmenizi şiddetle öneririm. 6 Ay sonra Blog'unuza eklediğiniz resimleri göremiyebilirsiniz! Bazı barındırıcı servisler size çok cazip gelebilir. Resimlerinizi yüklemeden önce kullanım prosedürünü kesin okuyun. Sizlere şu yada bu siteler diyemem. Demem de doğru olmaz. Ancak bazı, Blog yazar arkadaşların resimlerini farklı yerlerde barındırdığını görüyorum. Blog'larınızdaki resimleri depo olarak kullandığınız servisler görsellerinizi belirli süre sonunda sildiklerinde yazılarınızda ki resimler artık görülmeyecektir.
Sonradan üzülmemek için gereken önlemlerinizi almanızı tavsiye ederim. Şimdi aşağıda bir örnek yazı vererek konuyu aydınlatalım.
Örnek yazımız :


 • “5 MB dosya boyutuna kadar bmp, gif, jpg, png resim biçimleri desteklenir ve en az 6 ay boyunca saklanır.”
Yukarıda kırmızı içine aldığım yazıya dikkat edin. Resimlerin 6 ay saklanacağı yazıyor.Peki ya sonra ! Maalesef silinecekler. Böyle acı bir konu yaşamamanız için lütfen dikkatli olun.
Google Drive size 5 gb lık, ücretsiz dosya barındırma olanağı sunuyor. Picasa da size kolaylık sağlıyor. Ayrıca birçok blog resimleri picasa da depolanır.
Herkesin eskiden zaten bir hotmail email adresi mevcut ve 7 GB yer sağlıyor.
Microsoft SkyDrve kullanmayan yok gibidir. Sadece aktif etmeniz yeterli olacaktır. Benzeri birçok sağlayıcı mevcuttur.
Yukarıda anlattığım konuya dikkat ettiğinizde, canınızın yanmayacağını garantilemiş olursunuz. Söz sizde.

Yorumlar

 1. Merhabalar Adnan Hocam.

  Ben bugüne kadar Blogger'deki blog sayfalarımda kullandığım tüm sayfalardaki resim ve videolarımı doğrudan Blogger içinden yüklediğim için benim blog sayfalarımdaki resim ve videolar da haliyle Picasa'da saklanmış oluyor değil mi? Çünkü ben zaman zaman Picasa'ya girdiğim de Blogger sayfalarımdaki paylaştığım resim ve videolarımı burada görebiliyorum. Ancak buranın her sayfa için ne kadar resim barındırdığı konusunu tam bilmiyorum. Yani Blogger bizler için daha doğrusu her bir blog sayfamız için kaç mb. ücretsiz resim saklama alanı sağlıyor? 5 mb. mı?

  Bu güzel ve yararlı paylaşımınız için teşekkür ederim. Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey, merhaba.Picasa, blogger, Google Plus, Youtube,Google drive gibi birçok ürünü kullandığımızda aslında dolmayacak kadar büyük bir alana sahibiz.Bu depolama alanları devamlı değişebiliyor. Bunu en iyi Gmail altında sol tarafda kullanılan depo bilgisi mevcut.Ben şu anda baktığımda 15 GB görüyorum.yaklaşık 8 senedir tüm ürünleri kullanmama ragmen 1,5 GB ancak depoyu doldurabilmişim.Bu nedenle sıkıntı yok.yarın birgün bu depo dahada fazlalaşacaktır.Örnek Google drive sadece 15 GB alan veriyor.Yani hep karıştı durum.Google ile ürün birleştiren depo alanınıda katınca bizim için daha iyi oldu diyebilirim.Eskiden blogger 1 gb alan veriyorsu.Bu alanı doldurma şansını çok zayıf zaten.500 bin yazı yazsanız yine dolmaz.Bir resim 1 mb alanı geçemiyor.Zaten yüklenen resim toplamı 3 veya 4 tane toplasanız 1 mb yapmıyor.Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Sağolun varolun.

   Sil
 2. Merhabalar Adnan Hocam.

  Sizin bu Blog sayfanızdaki paylaşımlarınızın altında iki ayrı yerde alt alta yorum yazma editörü görülüyor. Bunlardan en üstteki zannedersem G+1 için en alttaki de Blogger için. Ben böyle anladığım için size de yorum yazarken en alttaki yorum penceresini tercih ediyorum. Blog sayfanızda her iki yorum (G+1 ve Blogger) penceresini nasıl oluşturuyorsunuz?

  Benim yazıştığım bir Blogger arkadaşım var Vişnap Macide rumuzlu. Bu arkadaşımın sayfasına yorum yazmak istediğim de ben Blogger olan pencereyi tercih etmek istiyorum ama onun sayfasında sadece bir yorum penceresi var o da G+ 'e ait.

  Bu konuda bir açıklama oluşturursanız memnun olurum. Çünkü, her iki sistemi kullanan o kadar çok Blogger var ki, belki bunlardan bazıları sizin gibi her iki yorum penceresini de sayfalarında kullanmak isteyenler olabilir.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep bey merhaba, Google+ yorumlar özel şablonlarda olmadığından biz kod ekleyerek Google+ yorumları kullanabiliyoruz.Herhalde bu nedenle 2 yorum penceresi görülüyor.şahsen ben bir yorum penceresi görüyordum.Bunu farklı bir tarayıcıda incelemem lazım.Altta yorum ekle küçük yazı değildir herhalde.Pencere yazdığınıza göre bende merak ettim.Bir resim linki verebilirmisiniz bana.Çok ilginç bir konuya temas etmişsiniz her zaman olduğu gibi.Sizin gördüğünüz gibi 2 pencere çıkıyor ise bu görüntü 30 gün Google+ kullanımını kapamadığınızda 1 pencereye düşücektir.Belki nedeni bu geçiş dönemi olabilir.Görüşmek üzere.
   Saygılar.

   Sil

Yorum Gönder