Sitelerde Yazılara Uygulanan Fare Engeli

Site Sayfaları Fare kilidi

İnernette gezerken birçok site/bloglarda, blogger yazıların üzerinde iken, fareye (maus) sağ tıklama engeli koyulduğunu görüyoruz. Sitenize ekleyeceğiniz bir kod parçası ile yazılarınızın kopyalanmasını içeriklerinizin çözümlenmemesini engelleyebilirsiniz.Çağımızın, internet, bilgi paylaşım ve gelişimi olduğu bir dönemde bu tür engellemelerin çok hoş olmadığını düşünüyorum. 

Sonuç olarak birçok kod parçalarını birçok değişken yerlerden bularak, blog yada sitelerimize eklenti, widget, gadget olarak ekliyoruz. Konunun özüne indiğimizde uygulamaların özgürce yapılması, sayfalarınızı beğenen kişilerin, beğendikleri bazı eklentileri kendi bloglarında da kullanmaları çok doğal olmak la beraber çağdaş bir yaklaşımdır.

Kod bilginiz olmayabilir, nasıl yapıldığını da anlamayabilirsiniz. O kadar çok uygulama var ki bunları anlamanız, öğrenmeniz, uygulamanız, çok uzun zaman gerektirir. Bir çok yabancı ve yerli site ve bloglarda yaptığım incelemelerde, site sahiplerinin kodları kendinin hazırladığını görüyorum.Bu bir emek işidir. Tabiyki takdir göreceklerdir. Ancak en çok kızdığım konu kodların içine konulan yönlendirmelerdir. Yönlendirme ne diyebilirsiniz? Kodların yapısını incelediğimizde kendi sitesine bağlantı veren linklerdir. Bu likler ne işe yarar, SEO olarak konuyu ele aldığımızda bacling, geri bağlantılardır. 

Falancı sitenin bacling’i 300 kişiymiş vay be ne adam, ne yazılar yazmış da bak ne kadar bağlantısı var diye düşünülebilir. Benim düşünce yapıma tersdir. Bir yazı yazacaksın 50 bacling alacaksın. Google da bunu yutacak. Google bu kadar enayi mi ? 

Arkadaşlarlar yazılarınızı özgün yazmaya bakın. Yazılarınızda insanlara birşeyler verin onları teşvik edin. Yazılarınız zevkle okunuyor ve takip ediliyorsa en doğal bacling SEO budur. Okuduğum neler neler var. Hiç boşuna farklı işler peşinde olmayın. Kendiniz olun. Zamanı gelince ödülünüz verilir.Merak etmeyin. 

Diyeceksiniz ki ya hangi konuya baktık ne okuyoruz. Evet fakat bu tür anlatımlarda insanlara birçok şey kazandırır unutmayın.
Gelelim sitelerinde yazılarını mausun sağ tıklamasına kapatanlara. Bırakın mausu rahat çalışsın zorunuz nedir? İçerikleriniz alınacakmış ! Bundan mı korkuyorsunuz ? Bırakın alsınlar. Vatandaş uğraşmıyor emek vermiyor. Vermesin o kendinin bileceği bir iş. Onun ne yaptığı belli. Onun gören görmesi gerektiği zaman görür merak etmeyin. Sizden aldığı yazıyı farklı bir şekilde değerlendirip konuyu leğinize çevirebilirsiniz. 

Nasıl mı ? Tynt Başlıklı yazdığım yazımı okuduğunuzda konuyu net anlayacaksınız. Benim yazılarım, profilim herşeyim açıktır. Alan alsın. Zaten kimin aldığını ne aldığını görüyorum.
Ve bunlar bana rapor olarak muntazam sunuluyor. Bir kaybım yok tam tersi kazancım var.

Sitelerine kopyalama yasağı koyanların sayfaları nasıl görülür ? Bu yazımdan sonra herhalde sitelerindeki kopyalama yasağını kaldıracaklardır.

Örnek vererek konuyu açıklayalım :
Diyelim ki ben siteme maus'u engelleyen kod koydum. Mausunuza sağ tıkladınız ve size

“hııııı.. bak hırsızlık yapma” gibi bir ileti gösterdim. Sizce bu etik midir ? Hayır...


Yapılacak işlemler ve örnekler :
Tarayıcıdaki site linkim  : http://guney59.blogspot.com/
Tarayıcıda site linkinin görüldüğü şekil : guney59.blogspot.com


Şimdi sayfasını yasaklayan kişinin sayfa kaynağını nasıl göreceğim :Yazı kümesini kopyalayın : view-source:
Tarayıcıdaki, biraz önce verdiğim örnek linkin önüne yapıştırın ve tıklayın. İşte sayfa kaynağı karşınızda. Hani kopyalama yasağı ne oldu ? Uçtuuuuu.


Sonuç örnek link şu şekilde görülür :
view-source:http://guney59.blogspot.com/


Tarayıcıdaki görünümü de bu şekildedir :
view-source:http:guney59.blogspot.com
Blogunuzda kendiniz deneyin görün. Açılan sayfa blogunuzun sayfa kaynağıdır.

Yorumlar

 1. Merhabalar Adnan Hocam.

  Çok güzel bir konuydu. İnşAllah okuyan herkese faydalı olmuştur. Kaleminize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @Recep Altun :
   Bey çok teşekkür ederim.Sizde özgün bir yazarsınız.Temennimiz okumaları yönündedir.Ben de zaman buldukca her yazıyı okumaya çalışıyorum.
   Saygı ve Sevgilerimle

   Sil

Yorum Gönder