Friend Connect Blogger İzleyiciler Gadgeti Emekli Çözüm

Friend Connect
Google Friend Connect Temmuz 2013 tarihinde emekli oluyor. Peki şimdi ne olacak. Sizlere daha öncede bahsettiğim Google Friend Connect kapanıyor, başlıklı yazımda ne yapmamız gerektiği konusunda açıklamalarda bulunmuştum. Konuyu kısaca özetlersek Google Plus diğer adı ile Google+ uzun zamandır bu gelişimin sürecini tamamladı. Bu sürece ayak uyduramıyanlar hattinden fazla bir kitleyi oluşturmakta. Ticari amaçlı, Blog açan kullanıcıların para kazanmak için pazarlamasını yapmaya çalıştığı ürünlere gizli link ve yönlendirme URL’si kullanma isteği bu uygulamanın halen anlaşılamadığı anlamını taşımaktadır.
Bu tür bir davranış içine girildiğinde Google Adsense reklam onayı alamayacak ve Google tarafından spam sayılabilecek yayınlarınızdan dolayı hesabınız devre dışı kalabilecektir.
Konuya basit bir örnek vermek gerekirse ;
Blog içeriğinizde bir ürün tanıtmak istediniz, içerik yazınız içinde firmaya bağlı olarak muhtelif ve yönlendirmeli link eklediniz. Yazınız bittiğinde bu yazıyı Google+ ile paylaştınız. Yazı içeriğiniz renkli kırmızı veya mavi bir band içinde spam olarak algılandığı bilgisi ile karşılaşacaksınız. Bu tür olayları yaşamamak için mümkün olduğunca ve kendinizi geliştirmek adına ilgili konuları okumanızı tavsiye ederim.
Bu nedenle Google+, yorumlar, yorumlar ve yanıtlar, içerik kriterleri, paylaşım şekli ve yöntemi, çevreler, sayfalar, topluluklar gibi araç ve gereçleri iyice öğrenerek bilmek başarınızın temelini oluşturacaktır.
Bakın Google Friend Connect konusundan başladım hangi konulara kadar geçiş yaptım.
Google Friend Connect’in uygulaması olan izleyiciler gadget’i Temmuz ayında kapandığında, büyük bir ihtimalle çalışmayacaktır.
Bu konuya nasıl bir çözüm bulunabilir diye yaptığım bir araştırma sonucu URL yapısından hareket ederek bir çözüm oluşturmaya çalıştım. URL yapısında yapacağımız bir değişiklikle izleyiciler gadget eklentisini Blog ID bölümüne aktararak kullanılamayan gadgeti kendi id’imizle kullanılır şekle sokacağız.

Bu işlemi nasıl yapacağız aşağıda adım adım takip edelim ;

Şu anda kullanılan İzleyiciler Gadget görünümü,

Blog Kontrol Paneli → Yerleşim → Gadget ekle → Diğer → İzleyiciler Gadgeti
Bu adımlar ile İzleyicileri oluşturuyorduk.
 İzleyiciler gadgeti

Temmuz ayında, bu gadget çalışmadığında izleyici gadgetini siz manuel olarak nasıl yapacaksınız ?  Okumaya devam edin.
⇒ Blog Kontrol Paneli → Yerleşim → Gadget ekle →HTML/JavaScrip açın
⇒ Üst kısımda bulunan tarayıcıdaki URL kopyalayın ve bir metin dosyasına yapıştırın
HTML/Javascript gadget’indeki URL yapısı
http://draft.blogger.com/rearrange?blogID=7361578474513287073&sectionId=sidebar-right-1&action=editWidget&widgetType=HTML&referrer=directory
Yukarıdaki anlatılan URL’i alacağımız kısımın resimdeki görüntüsü inceleyin


Son olarak Yapacağımız işlem ile kendi gadget’imizi Blog İd kısmına kaydedeceğiz :

→ Yukarıda kırmızı ile belirttiğim kısımdaki ( widgetType=HTML ) HTML yazısının olduğu yere ( Followers ) yazısını (parantezler yok) yapıştırıyoruz .

Kodlar üzerinde yaptığımız değişiklik bu şekilde görülecek ;

http://draft.blogger.com/rearrange?blogID=7361578474513287073&sectionId=sidebar-right-1&action=editWidget&widgetType=Followers&referrer=directory
→ Yapıştırma işleminden sonra URL linkini kopyalayıp tarayıcınızda boş bir sayfa açarak tarayıcı kısmına yapıştırıp enterliyoruz. Ve yeni İzleyici gadgetimiz karşımızda.
Kaydet sekmesine tıkladığımızda, Yaptığımız bu işlem sonucu blog’umuz eski arayüz ile açılacak. Gadget'i sürükleyerek istediğiniz kısma taşıyın ve blogu kaydedin. Kaydettikten sonra yeni blog arayüz görünümüne döndüğünü göreceksiniz.
Gadgetinizi kaydettiğinizde karşınıza çıkacak blog eski arayüz görünümü ;
Blog Önizlemedeki görünüm ;
Not: Anlatım test blog üzerinde yapılmış oluduğundan, izleyici resmi bulunmamaktadır. Ancak diğer blog gadgetleri üzerinde de deneme yapılmış şu anda çalışmaktadır.
Tarayıcı çalışma Bilgileri ;
IE 8/9, Firefox, Safari ve Chrome tarayıcılarda sorunsuz çalışmaktadır.
Sonuç :1. Birden fazla blog'unuz varsa anlatılan konuyu bloglarınıza uygulayın2. Friend Connect kapansa dahi bu sistem ile gadget çalışmaya devam edecektir.(Yapılan işlem sizin blog id'inizle ilişkilendirilerek şablona kaydolur. Dolayısı ile Friend Connect 'in kendisine ait olan Gadget yapısı çalışmayacağından sizin yapacağınız gadget uygulaması çalışacaktır.

Yorumlar

 1. Merhabalar Adnan Hocam.

  Çok güzel bir blog sayfası oluşturmuşsunuz. Elinize, emeğinize sağlıklar dilerim.

  Görüşmek üzere.


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep Altun Bey çok teşekkür ederim. Görüşmek üzere.
   Saygı ve Selanlarımla..

   Sil
 2. aynısını uyguladım kırıkbir blogger resmi ve bu bir hata diyor:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @FunD@
   Hanım merhaba şu anda yanda gördüğünüz uygulama yukarıda anlatılan uygulamadır.Bir yerde yanlışlık bir kod ekleme hatası olabilir.Blog linkini yazsaydınız inceleme olanağı bulurdum.
   Tekrar görüşmek üzere.

   Sil
 3. @FunD@
  hanım; Şu anda deneme blogumda yaptığım uygulama ilede çalıştı.tam olarak yaptığınız işlemi lütfen yazarmısınız.
  Buradan eklediğim gadgeti görebiliriniz.
  http://guney6.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. Allah rızası için bana izleyiciler kısmını eklemem için yardım edin.Kaç gündür yapmaya calısıyorum beceremiyorum çıldırmak üzereyim :((((( Nolur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @Bianca Dupree
   Merhaba 50 sn de izleyicileriniz görülecek merak etmeyin.Şu linki okuyun ve uygulayın.Hata mesajı alacaksınız zaten bizde bu amaçlı yaptık.Çekinmeyin ve sonra eski blog ayarlarınıza getirin.
   http://adnanguney.blogspot.com.tr/2014/01/izleyici-gadgeti-nasl-gorulur-yaplr-gfc.html#.UvKcYfl_taY

   Sil
  2. Merhaba, sayenizde sonunda başardım.Kaç gün ugrastım bunun için.Sizden Allah razı olsun, çoook teşekkür ederim. :))

   Sil
  3. @Bianca Dupree :
   Merhaba.Hayırlı olsun.Gördüm..Cevap için teşekkürler.

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. @Bianca Dupree:
   Verdiğim linki uyguladınız mı? Merak etmeyin izleyicileri çalıştıracağız.Sadece yazımı okuyun ve uygulayın lütfen.

   Sil

Yorum Gönder