Web Mülkü kodu Ekleme ve Düzenleme


Analytics Web Mülkü Kimliği


 Blogunuza web  mülkü kodu nasıl eklenir, izleme kodunu nasıl bulurum.
Google web yöneticisi merkezi 'ne giriş yapıyoruz.Sitemizi ilk defa kurduysak  açtığımızda otomatik olarak kayıtlara ekleniyor.Sitemizin adını  arıyoruz.
Sitemiz eklenmiş ve bir sorun olmadığını yazıyorsa.Google Analytics sitesine gidiyoruz.Görüntüleri resimde verilmiştir.

Google AnalyticsGoogle Analytics
Google Analytics sitesine üye olmadıysanız üye olmanızı tavsiye ederim.İlgili bültenleri

alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.
Giriş yapıyoruz.Karşımıza Analytics Hesapları Sayfası çıkıyor.Bu alanda web mülkü olarak daha önceden kayıtlı siteleriniz varsa site mülk kodları ve web sitenizin isimleri görülüyor.dişli çarka
Şimdi sağ üstte görülen dişli çarka tıklıyarak giriş yapıyoruz.Yanda resimde görülüyor.
Yeni bir hesap oluştur diyoruz.Bilgilerimizi giriyoruz.Hesap adı kısmına kurduğunuz sitenin başlık adını verebilirsiniz.Örnek benim deneme amaçlı yaptığım blog'umun adı Deneysel Blogum ben bu yazıyorum, site URL sini yazıyorum.Saat ayarları pasifik ellemiyorum.Sözleşmeyi kabul ediyorum.Zaten bu işlemleri yaparken herşeyi kabul etmiş oluyoruz.Şirketler ayrı bir birim olarak çalıştığından, haliyle kendine özgü bir sözleşmesi olması gerekiyor.
Hesap yönetimi
Gerekli olan bilgileri girdik.İzleme kodu olarak bize bir kod verdi ve bu kodu sitemizde HTML kodunun neresine yapıştırılacağı bilgisini verdi.Alt kısımda da uygulamalarımızı kaydediyoruz.Artık işimiz bitti şimdi kontrolleri yapmamız gerekiyor.Doğru mu yaptık diye.Bakacağız diymi ?

Aldığımız kodu ;

</head>etiketinin üstüne yapıştırıyoruz.
Web mülkü kodu yapıştırılacak alan

Kod yapıştırdıktan sonraki görüntüsü :

Google analytics web mülkü görüntüsü


Lütfen resmi büyük izleyin.
İzleme kodu
Site sayfamızı açıyoruz.Sayfada iken mausumuza sağ tıklıyor ve sayfa kaynağını göster diyoruz.Açılan sayfaya geçiyoruz.Orada aşağıdaki kodlara benzer kodlar göreceksiniz.Burada UU veya XX yada YY gibi harflerle başlayan  kodlar sizin web sitenizin kodu oluyor.Artık siteniz Google Analytics tarafından izleniyor demektir.sayfa kaynağı
Kodu ararken zorlanırsanız Ctrl + F kısayolu ile açılan, arama kutusuna yukarda sarı renkte belirttiğim "ga.js" yazarak aramayı hızlandırabilirsiniz.
Bir hatırlatma daha UA ............-1 yazan kısmı şahsıma ait olduğu için sildim.  Bu kısımdaki kod sizin kodunuz oluyor.Kısaca anlatmaya çalıştım herhalde faydalı olmuştur.Kolay gelsin.


NOT: UA - Uzantılı kodunuzu blogunuzda Ayarlar> Diğer sayfa aşağıya kaydırın Web Mülkü yazan yere yapıştırın. Yukarıda ilk resimde gösterilmektedir.

Yorumlar