Chrome kurduktan sonra yapılması gerekenler


Chrome kurduktan sonra yapılması gerekenlerGoogle Chrome kurulumu ve senkronize işlemi nasıl yapılır ?
Web dünyasında hızlı bir tarayıcı ile internette sörf yapmayı istemeyen herhalde yok gibidir.
Google Chrome ile bilgisayarınızda alıştığınız tarayıcıyı değiştirerek, tasarım, hız, sadeliği yaşamayı hiç düşündünüzmü ? Düşünmediyseniz artık düşünmeye başlayın. İnternet kullanan her kullanıcının eski tarayıcısından vaz geçmesi çok zordur. Bende bu geçiş sancısını çeken biri olarak şu anda kullandığım ve vazgeçemediğim Crome tarayıcımdan çok memnun kalmış biri olarak sizlerinde denemesini tavsiye edebilirim. Sonuç olarak arayış ve hızı yakalama amacımızsa Chrome'u deneyerek bakabilir amacınızı araçalarınız haline dönüştürebilirsiniz.
Tarayıcı deneyiminizden sonra eminim farkı anlayacak ve kararınızı vereceksiniz. Yapılması gereken ilk iş Google gmail hesabınız yoksa hemen bir gmail hesabı oluşturmanız.
Google Chrome' u bilgisayarınıza kuruyorsunuz.Çok kısa bir sürede kurulur. Bulunduğunuz ülke dilini seçmeyi unutmayın. Şu anda ki son güncel ve kararlı sürümü 18.0.1025.162 dir.
Aşağıdaki Resime dikkat ettiğinizde sürüm bilgilerini görebilirsiniz.
Chrome kurulumundan sonra yapılması gerekenler nelerdir, inceleyelim ;
Sürüm 18.0.1025.162
1. Gmail bilgilerinizi tamamladınız.
2. Chromeyi indirdiniz, karşınıza boş bir tarayıcı çıktı.
Chrome yeni ham sayfa

3. Senkronize yapılmadan önceki Chrome boş sayfa görünümü ile karşı karşıyasınız.Oturum aç yazan yere tıklayarak gmail bilgilerinizle giriş yapıyorsunuz.
Google Chrome otorum aç senkronize et
4. Sağ köşede ingiliz anahtarı iconuna tıklayarak ayarlar sekmesini seçin, açılan pencerede kişisel öğeler sekmesini seçin.
5. Yer imlerinizi senkronize yapacağınızdan güvenlik açısından tekrar email bilgilerinizi girmeniz istenecektir. (Şurada oturum aç : Chrome) Bu bilgileri göreceksiniz.Tıklayın.
Chrome ayarlar kişisel öğeler
6. Senkronize (Tamam, her şeyi senkronize et) işlemini başlat seçeneği göreceksiniz.
Chrome senkronize onayı
7. Tüm bu aşamalardan sonra 2 seçenek karşınıza gelecektir.
a. Önceki tarayıcınızdan verilerin alınması senkronize yapılması işlemi
b. Daha önceden kurum kullandıysanız ve sildiyseniz yer imleri bilgileriniz tekrar geri alma imkanının sunulması. Bu kısmı ben çok seviyorum.Defalarca denemeler yaparak silmişimdir, yeniden kurduğımda tüm bilgileri geri getirmesi chrom'u beğenmemdeki en büyük etgen olmuştur. 
c. Sevdiğim diğer yapılanmasıda, nereye giderseniz gidin farklı bir kullanıcı adı ile aynı bilgilerinize bulunduğunuz yerde kullanabilme şansının verilmesi çok iyi düşünülmüş bir seçenek olarak karşımıza çıkmakta olmasıdır. Bu konuya sonraki yazılarımda yazacağım.
8.Senkronize işleminden sonraki görüntümüz de dikkat ederseniz anahtarın yanında addthis, gmail, seo, alexa, anahtar ayarlar sekmesi mevcut.
Chrome uzantılar ve sayfa iconları
Google Chrome ile ilgili diğer özellikleri ve sayfa eklenti icon uzantıları hakkındaki yazımı da inceleyebilirsiniz. 

Yorumlar