Alexa Trafik Witgetini Bloguna Sitene Ekle

Alexa Toolbar
Blog ve sitelerde gözünüze takılan önemli gadgetlerden biride site trafik widgetidir.Tüm sitelerde bu widgeti mutlaka görmüssünüzdür.Webmastırların herşeyi diyebileceğim siteler için önemli olan  PR (PageRank) trafik ölçüm aracı denilince ilk akla gelen sitelerden biri Alexa’dır. Daha önceki yazımızda alexa bannerini google sites siteye nasıl ekleyeceğimizden bahsetmiştik. Yazımızın konusu olan alexa sitesi nedir? Bu konuyu kısaca inceleyerek alexa sitesinde trafik widgetini nasıl alacağız ve blogumuza nasıl ekleyecegiz bu konuyu görelim ve sitenize trafik widgetini ekleyelim.

Alexa hakkında;

Alexa ABD merkezli, bir internet şirketidir. Diğer web sitelerinin web trafikleriyle ilgili bilgi veren bir web sitesini işletmesiyle tanınmaktadır. Alexa istatistikleri "Alexa Toolbar" adlı yazılımın kullanıcılarından alınan verilerden derlenir.

Alexa Toolbar;

Alexa Toolbar'ı bilgisayarınıza yükleyerek;
Web sitenizin ziyaretçi performansını sürekli izleyebilir, ziyaret ettiğiniz sitenin de ziyaretçi performansını anında görebilirsiniz.
Bunların dışında Alexa Toolbar'ın size sağlayacağı yararlar temel olarak şunlardır:

 • Toolbar'daki arama kutusu ile Google'da her an arama yapabilirsiniz.
 • Sitelerin Google PageRank değerlerini ve Alexa sıralamasını takip edebilirsiniz.
 • Ziyaret ettiğiniz site ile ilgili; sahibi, e-posta adresi, telefonu, iletişim bilgileri vb. detayları görebilirsiniz.
 • Ziyaret ettiğiniz siteye gelenlerin daha sonra hangi siteleri ziyaret ettiklerini görebilir, özellikle arama yaparken ilgili siteyi bulma olanağınızı artırırsınız.
 • Sitelerde açılan pop-up sayfalarını yasaklayabilir, ya da onaylayarak kontrollü açılmasını sağlarsınız.
Kaynak:wikipedia

Alexa widgetini alabilmeniz için öncelikle alexa sitesine giriş yaparak kayıt oluyorsunuz.Biz kayıt işlemlerini yapılmış olarak kabul ederek, witgetimizi nasıl alacağız bu konuyu inceleyelim.

Site araçları (Site tools) → Alexa sitesi witgets → Alexa site istatistikleri →Site URL’niz
Witget oluştura tıklıyoruz.

Örnek : 468x60 ebadındaki kodumuzu kopyalayıp;
Blogunuzda sırası ile Tasarım → Yerleşim → Gadget ekle → HTML/Java Script tıklıyoruz
Alexa kodunu Zengin metin biçiminde yapıştırıyoruz.Zengin metin biçimine tıklıyor, html görünümü vererek gadgetimizi kaydediyoruz.

HTML/Java Script

Blogunuzun alt sayfasına yada uygun gördüğünüz bir yere kaydettiğiniz gadgeti taşıyarak konumlandırıyorsunuz.Blog ayarlarınızı kaydediyorsunuz.Artık sizinde izleyebileceğiniz bir trafik sayaç kodunuz var.Kolay gelsin.Hemen başlayın. 


Yorumlar

 1. Adnan abi merhaba bu alexanın mantığı tam olarak nedir. Ben karşılaştırma yaptım tutarsız geldi sayfa tıklanma sayısı benimle aynı olan bir blog alexa da bendden kat kat iyi alexa neye göre sıralama yapıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa bey merhaba;
   Verdiğim bağlantıdan fikir edinebilirsin.
   http://adnanguney.blogspot.com.tr/2013/11/blogger-icin-alexa-seo-trafik-ve-onemi.html
   Alexa veya Google PR sadece tıklamalara bakmaz.Birçok veriyi biraraya getirip sonra değerlendirme yapar.Çok geniş ve burada yazılamacak bir kadar uzun bir konu bu.tam bilgi sahibi olmak istiyor isen ki kafan karışacaktır Alexa sitesine de bakabilirsin.Google henüz yok iken Alexa Microsoft ile başladı.Geniş bir konu senin anlayacağın.Farklı site ile kendini mukayese etmemeni öneririm.

   Sil

Yorum Gönder