Blogger Meta Tag Etiketi ekleme

İlk olarak meta tag nedir? Sorusu ile başlayalım ve sonra blogger yani blogspot uzantılı subdomainlere nasıl meta tag eklenir ondan söz edelim.Meta taglar arama motorlarının web sitelerinize gönderdikleri örümceklerin (spider) okuduğu kodlardır. Web sitenize gelen ziyaretçileriniz bu html taglarını görmezler. Bunları görmeleri için siteniz üzerindeyken tarayıcıları ile kaynağını görüntüle demeleri gerekmektedir.

 Description, keywords, author, distribution, content-language, robots, revisit-after v.s. gibi birçok meta tag bulunmaktadır. 

Bu yazımda Description ve Keywords meta taglarını Blogger/Blogspot daki blogunuza nasıl ekleyeceksiniz onu anlatmak isterim.
Meta taglar sayfalarınızın  Ana şablonunda<head>.</head> kodları arasına eklenir.
Blogger kullanıcı panelinden login (giriş) yaptıktan sonra Yerleşim / Html'yi Düzenle / Widget Şablonunu Genişlet'i işaretleyerek aşağıdaki satırı buluyoruz.


ve hemen altına aşağıdaki kodlarımızı ekliyoruz.Tırnak kapamalara dikkat edelim açık kalırsa hata verir.
İki kod anlatımı aynı değildir.Lütfen farklılığa dikkat edin.

Meta taglar
Meta taglarDescription: Web sitenizin tanımıdır.

Keywords:
 Web sitenizi arama motorlarına anlatan anahtar kelimelerdir. Aralarına virgül koyarak ekleyin. 20 taneden fazla keyword eklememeye dikkat edin.

Blogger blogunuza Description meta tagı eklemediğinizde info:siteniz.blogspot.com
 türü sorgularda google'un verdiği karşılığı gösteren bir resim yanda. Genellikle ilk yazdığınız post'a ait satırları alıyor.
Fakat bu Description tagını eklerseniz sitenize ait tanım çıkmaktadır. Yukarıdaki resimden ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.


Dikkat etmeniz gereken önemli bir noktada /> şeklinde tagları kapatmış olmanız. Çünkü blogger'a meta tag eklenerken sıklıkla karişılaşılan sorunların başında tag kapama hatası gelmektedir.

Yorumlar