3. Blogger Yayın (Edit) Ayarları Nedir ? Ne İşe Yarar


Blog'da Yayın (edit) ayarları ne işe yarar  (Konu : 3) 
Bir önceki konumuzda sitemizde yayın (edit) kısmında butonların ne işe yaradığını , Nasıl ?  Ne için kullanacağımızı anlatmıştım. Şimdide Yayın ( Edit ) kısmındaki Yayın ayarlarını ne işe yaradığını görelim.

Yayın ayarları  : 
Etiketler           : Etiketler sitemizde yazı yazarken başlık olarak yazdığımız yazıya bağlantı veren unsurlardır.Diğer bir anlamda bağlantı, linkleridir.Örneğin aşağıdaki resimde okuyacağınız etiket yazısında
Blog sitesi kurulumu, bir etikettir.Bu etikete tıkladığımızda ana sayfamdaki menüye direk ulaşırsınız.Yani yazıma verdiğim kısa ad olup aynı zamanda yazıya Link oluşturur.Diyeceksinizki ne yarar.Arama motorlarında bir konu aramayı düşünüyorsunuz ve google arama alanına şöyle bir yazı yazdınız, Blog sitesi kurulumu, Blogger, blogger, blog,
ve.....
Bedava Sitem , vs işte ara düğmesine tıkladığınızda bu etiket yazdığımız yazılarla eşleşen ne kadar 
etikete uyumlu yazı varsa karşınıza listelenir. Siteniz belli bir hiti yakalamış özgün bir site ise ilk 
sıralarda çıkarsınız ve kullanıcılarda ilk sizin sitenizi seçerek içerikleri okumaya başlar.
Sitenizin değeri yükselir, okuyucu kitleniz gelişir.Sizi daha iyi içerik yazmaya ve kaliteye yönlendirir.
Etiket örnek resmi:


Arama motorlarındaki örnek yazılarımdan biri :


Dikkat ederseniz 58.200 sonuçtan en üstten 2. sırada ve 5.sırada yazdığım bir yazı ve beğenim hakındaki resimli görüntüm çıktı.

Unutmamamız gereken başka bir konuda, herhangi bir yazıyı beğenmek, yorum yapmak, güzel seçilmiş etiketleri kullanmak da sizi arama motorlarında gösterebilir.Yorum yazmaktan ve beğenmek sizlere belki zor gelebilir ancak site sahipleri bu konunun çok önemli olduğunu bildiklerinden yazılarının altına genelde bir yorum da sen yaz , yorum yazın, yorum yazmak sizce zormu gibi yazılar yazar.Konunun özü anlatımı da budur.Etiket, beğen, yorum özgün içerik, doğru kelimeler seçme başarının sırlarından biridir.
Gördüğünüz gibi bir etiket ne kadar önemli yazmaya kalksam bu anlatım 2 sayfayı bulacaktır.Ancak konumuz farklı bir anlatım olduğundan bu kadarını bilmeniz şimdilik yeterli.İlerleyen zamanda bu konularada yer verilecektir.
Yayın ayarları etiket görünüm resmi örneği :


Proğram yap : 
İçeriklerimizi hemen yada belirli bir zaman içerisinde proğramlayarak sonradan biz yokken bile yayınlanmasını sağlamaya yarayan alarımlı saat gibi düşünebileceğiniz kullanışlı bir alan.
Konum :
Bulunduğunuz Ülke ve şehri belirlemeye yarayan buton
Seçenekler :
Sayfada HTML kodlarına müdehalede bulunabileceğimiz kısım.Açıklamaları zaten verilmiş olup, biz sadece seçim yapıyoruz.
Konum kısmının resim görüntüsü :Seçenekler kısmının resim görüntüsü :Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.Yorumlar